Uppdraget
Kort, modernt namn med historik
Advokatbyråer brukar få namn efter sina delägare. Så var tanken även här, fast med en twist som ger en modernare och mindre formell känsla. Initialbokstäverna i namnen Åberg (Aberg), Kringstad och Svensson gav bokstavskombinationen AKS som sedan blev AX. Logotypen för AX bygger helt och hållet på ordbilden och är enkel att arbeta med i alla olika kanaler.
Vi sökte ett kort, kaxigt och modernt namn. Ett namn man minns och som är enkelt att säga. Att AX dessutom ger en vacker ordbild var ytterligare ett plus
– Lisa Mortensen, Byråchef på Convertor.
Den grafiska profilen håller samman uttrycket
AX Advokatbyrås grafiska profil innehåller logotyp, typsnitt, färger, tonalitet och bildidentitet. Den fungerar som ett praktiskt verktyg och ser till att all kommunikation följer samma visuella riktlinjer, oavsett kanal.
Convertor hjälpte oss med allt: från teknik och design till innehåll och lansering. Vi blev väldigt nöjda med resultatet – hemsidan speglar väl vilka vi är och vad vi står för samt ger den känsla av trygghet och stabilitet vi vill förmedla.”
– Per Åberg, delägare i AX Advokatbyrå.
Se hur vi jobbar med marknadsföring